Ako si nastaviť ciele v tréningu

04.04.2022

Aký cieľ si vlastne nastaviť? Niekto chce schudnúť iný zase nabrať svalovú hmotu. Športovci sa snažia zvýšiť svoj športový výkon na vyššiu úroveň a rekreačný športovci sa odreagovať a pravidelne sa hýbať. Preto každé odvetvie potrebuje iný druh tréningu a jeho zameranie.

Keď máme na začiatku svoj nejaký cieľ ktorý chceme dosiahnuť musíme uvažovať, že či máme naňho dostatočné množstvo času. Dôležité je aby sme netlačili na to aby sme mali čím skôr výsledky ktoré očakávame. Náš cieľ musí byť reálny a zvládnuteľný. Musíme vedieť zhodnotiť náš zdravotný stav a svoje možnosti na danú obtiažnosť tréningu. Cieľ ktorý si stanovíme by mal byť pre nás dobrou výzvou aby sme sa posunuli ďalej. Najlepšie si dávať krátkodobé menšie ciele postupne sa posúvať ďalej a kontrolovanie svojho progresu. 

ZÁKLADNE NASTAVENIE TRÉNINGU:

1. Frekvencia tréningu (týždenná, mesačná)

2. Parametre (počet cvikov, sérií a opakovania)

3. Tempo cviku (podľa typu tréningu)

4. Pauzy (medzi jednotlivými cvikmi a sériami)

Dôležite je rozdelenie medzi začiatočníkom a pokročilým cvičencom kde medzi nimi sa bude rozlišovať tréning a v ňom všetky jeho aspekty. 

Začiatočník by mal trénovať približne 3 tréningy týždenne podľa jeho aktuálneho fyzického stavu a obtiažnosti daného tréningu. Tréning by mal byť zameraný na budovanie stability svojho tela, kde budu základné cviky na štrukturálnu rovnováhy tela.

Pokročilí cvičenec môže už mať svojho osobného trénera ktorý mu nastaví tréning ale podľa jeho požiadaviek a cieľov. Musí do toho zahrnúť všetky jeho aspekty v jeho životnom štýle aby mu nastavil tréning do optimálnej formy. Pokročilí cvičenec musí zvyšovať svoje štrukturálne základy tela aby mohol potom zvyšovať svoju výkonnosť v danom tréningu či už je to sila, dynamika, vytrvalosť, rýchlosť a výkon.

Sú rôzne druhy tréningov HIIT, silový, vytrvalostný ale niekto nemusí mať chuť trénovať všetky druhy tréningov a to je v poriadku lebo máme rôzne typy individuality a intuitívne nám sa nám cvičí lepšie daný typ tréningu. Ale zase niekedy potrebuje zmeniť typ tréningu aby sme zmenili zaťaženie na svoje telo iným druhom tréningu lebo na predchádzajúci tréning si telo zvyklo a aby sme sa posunuli ďalej potrebujeme iný typ tréningu.

V dnešnej dobe už máme čím ďalej tým viac sedavú prácu a nemáme taký dostatočný pohyb počas dňa ako v minulosti. Dnes po celom dni sedenia v práci ideme športovať v čo najväčšej možnej intenzite a to je zle lebo si môžeme spôsobiť zranenie. Preto je dôležité sa počas dňa pravidelné hýbať počas prestávky sa rozhýbať urobiť si základne cviky z vlastným telom a ponaťahovať sa. Veľmi dobrým pohybom po práci sú aj prechádzky.

Takže je dôležité sústrediť sa na svoj cieľ, ktorý si dáte najlepšie na 2,3 mesiace a ísť si za ním. Potom sa môžte posunúť ďalej keď ho dosiahnete. Je dôležité sa sledovať svoj výsledok. 

Keď ste začiatočník tak určite je dobré aby ste mali nejakého trénera ktorý Vám spraví tréning podľa vašich cieľov. Ale aj keď ste už skúsenejší je dôležité meniť typ tréningu aby telo dostávalo nové impulzy na zlepšenie sa.

Každý sme individuálny a potrebujeme iný typ tréningu ktorý nás bude posúvať ďalej či už pri chudnutí, naberaní svalovej hmoty či zvyšovanie športovej výkonnosti.